icn2.png

Frekvencije:» FM Sarajevo,Travnik, N. Travnik i Vitez 103,3 MHz» FM Banja Luka 98,9 MHz» FM Mostar i okolica, Široki Brijeg 89,4 MHz» FM Jajce; 101,2 MHz» FM Fojnica, Visoko te dijelovi općina Kreševo i Kiseljak 97,8 MHz» FM Žepče, Maglaj i Zavidovići 105,7 MHz» Livno, Kupres i Tomislavgrad 94.6 MHz» Ljubuški i Čapljina 94.7 MHz i Stolac 89.4 MHz» Pretplatnici HT ERONETA, putem HOME TV» Pretplatnici BH TELECOMA putem MOJA TVProgram uživo:Slušajte

ficn ficn ficn ficn ficn

logo

Dana 12. srpnja 1191. Rikard Lavljeg Srca s križarima je osvojio palestinski grad Akru. Višegodišnja opsada tog grada i borbe koje su pri tome nastale predstavljale su jedan od najkrvavijih epizoda u povijesti križarskih ratova općenito. Protivnik Rikarda Lavljeg Srca bio je muslimanski vladar Saladin, koji je tijekom prethodnih godina uspio osvojiti veliki dio Jeruzalemskog Kraljevstva, uključujući i glavni grad Jeruzalem te grad Akru. Križarski je posjed uoči Rikardovog dolaska pod Akru bio sveden na samo nekoliko priobalnih gradova, poput Tira, Tripolija i Antiohije.

Važno je napomenuti da je grad Akra bio u križarsko doba najveća luka u Svetoj Zemlji i jedna od najvažnijih na cijelom istočnom Sredozemlju, a predstavlja prirodan izlaz Galileje (današnji sjeverni Izrael) na more.

Osim Rikarda Lavljeg Srca u opsadi Akre sudjelovao je i jeruzalemski kralj Guy od Lusignana, francuski kralj Filip II. August te austrijski vojvoda Leopold V. iz dinastije Babenberg. Radilo se o najvećoj koncentraciji europskih vladara u povijesti križarskih ratova. Prilikom opsade poginuo je veliki meštar templara Gerard de Ridefort, a naslijedio ga je na toj funkciji Robert de Sable. Ubrzo nakon uspješnog ulaska u Akru, austrijski vojvoda napustio je Svetu Zemlju, a krajem srpnja otišao je iz nje i francuski kralj Filip II. August. Rikard Lavljeg Srca ostao je time zadužen za nastavak Trećeg križarskog rata.

-

Dvanaestog srpnja 1893. godine svečano je otvorena Zagrebačka pivovara u vrtu na Gornjoj Ilici. Bio je to događaj koji je privukao tisuće građana koji su pohitali posjetiti novo zdanje. Naime, vrt novootvorene pivnice bio je rasvijetljen električnom rasvjetom i to petnaestak godina prije nego je grad Zagreb uveo javnu električnu rasvjetu koja je zamijenila plinske svjetiljke. Nad terasom je izgrađen krov koji je goste štitio od sunca i vjetra, a unutrašnjost pivovare imale je i sustav za hlađenje.

Inače, povijest pivovare počinje kada se pokazalo da mali obrtnici – pivari s Gornjeg grada nisu mogli proizvesti dovoljno pive za grad koji se sve više širio. Tada su grof Gusta Pongratz i barun Petar Dragutin Turković inicirali izgradnju nove pivovare. Osnivačka skupština Zagrebačke pivovare kao dioničkog društva održana je 19. svibnja 1892. u prostorijama Hrvatske eskontne banke na Jelačićevu trgu. Uskoro se pristupilo izgradnji tvorničke zgrade po nacrtima arhitekta Kuna Weidmanna, a u izvedbi Janka Grahora.  

Od 2012. godine Zagrebačka pivovara u vlasništvu je društva Molson Coors, jedne od najvećih svjetskih industrija piva, a njen najpoznatiji proizvod je Ožujsko pivo koje je poznato i pod nadimkom Žuja.

-

Dana 12. srpnja 1843. godine osnivač mormona Joseph Smith navodno je dobio ukazanje od Boga po kojem je muškarcima dopušteno imati više žena. Po tom ukazanju su Mojsije, Abraham, David i Solomon imali mnogo žena i konkubina, pa tako moraju i pripadnici Mormonske crkve, kako bi se “namnožili i napučili zemlju”. Krist je navodno rekao Josephu Smithu da će onaj tko odbije tu praksu biti proklet i da neće ući u Njegovu slavu.

Tadašnja supruga Josepha Smitha, Emma, nije povjerovala ni riječi od tog suprugovog proročanstva i postala je buntovna. Prema Smithovoj viziji muškarac je trebao dobiti pristanak prve supruge prije ženidbe novom djevojkom, ali ukoliko supruga to odbije, Krist će je uništiti, a suprug više u budućnosti ne će trebati tražiti njen pristanak. Smith se nakon toga oženio 27 puta, a neke mladenke bile su još u tinejdžerskoj dobi od 14 i 16 godina.

Još veći poligamist bio je Smithov nasljednik na položaju predsjednika Mormonske crkve – znameniti Brigham Young. On je imao čak 55 supruga i s njima 57-ero djece. Kasnije je među samim mormonima došlo je do sukoba oko toga je li poligamija dozvoljena ili nije. Većinska skupina je napokon odbacila poligamiju i danas službena Mormonska crkva, koja ima preko 14 milijuna vjernika, ne prakticira mnogoženstvo.

Poligamne su ostale samo neke odcijepljene mormonske sekte, poput Fundamentalističke mormonske crkve, koja ima desetak tisuća pripadnika. Trenutno najpoznatiji mormon republikanski je neuspjeli predsjednički kandidat Mitt Romney na izborima 2012., koji je strogo monogaman i u braku je sa svojom prvom i jedinom suprugom Ann Romney, s kojom ima petero djece, same sinove.

Od ostalih događaja izdvajamo:

1580. - Objavljena je Ostroška Biblija, prva Biblija tiskana na nekom slavenskom jeziku.

1806. - U Zadru izlazi prvi broj tjednika "Il Regio Dalmata - Kraglski Dalmatin" - prvih novina na hrvatskome jeziku.

1946. - U Glyndebourneu je praizvedena komorna opera Nasilje nad Lukrecijom engleskog skladatelja Benjamina Brittena.

1981. - Pomorska nesreća u Genovi. Netom što je japanski tanker Hakuyoh Maru iskrcao 83.700 tona sirove nafte, grom je udario u tanker, izazvao brojne eksplozije. Goreće krhotine pale su na obližnje brodove Industrial Property i Antu Baninu. Bilanca: 6 mrtvih i brojni ozlijeđeni.

 

Pripremio: Dražen Janko

Program

12:30 Najave i obavijesti do 17:00h
12:45 Komentar dnevnog Evanđelja
13:05 Rubrika: Dogodilo se na današnji dan /Dražen Janko
13:30 Emisija: Arka/Dario Vasilj
14:30 Rubrika: Male priče za dušu/ Ivana Stanić Čović
14:50 Rubrika: Riječi za tebe/Zajednica Molitva i Riječ
15:00 Krunica Božjeg Milosrđa
15:30 Uskršnja meditacija 2025.- Maleni Ana Grbac
16:00 Vijesti iz života crkve /HKR
16:15 Otajstva svjetla Gospine krunice - mobilni studio Orašje
17:00 Najave i obavijesti (do 23:00) /rođendani, donacije
17:10 Rubrika: Vijesti iz kulture/Snježana Dragić

Udruga „RADIO MARIJA”

u Bosni i Hercegovini

Zagrebačka 18, 71000 Sarajevo

Intesa Sanpaolo Banka BiH

Obala Kulina Bana 9A

71000 Sarajevo, BiH

Broj računa: 154 160 20019 77216

Za uplate iz inozemstva:

SWIFT CODE: UPBKBA22

IBAN: BA391541602001977216

 

Kontakt

info@radiomarija.ba

Studio Sarajevo:

+387 33 263 055 (Redakcija)

+ 387 260 260 (Program uživo)

Studio Mostar:

Blajburških žrtava 33 E

+387 36 312 401 (Redakcija)

+387 36 312 400 (Program uživo)

Kršćanski glas u tvome domu i u svijetu